Область

Район

Населенный пункт  
 
СПИСОК
 
 
НА КАРТЕ
 
Добавить в маршрут
Очистить поля
МОЙ МАРШРУТ
Маршрут не задан.
(Вы можете добавить в маршрут любой населенный пункт или объект каталога нажав на линк "Добавить в маршрут")
 

ОТЧЕТ О ПОЕЗДКЕ

У мандрах Україною. Сатанів
У мандрах Україною. Сатанів
Сатанів
Добавлен: 15 августа 2017 г.
Просмотров: 1579
Автор: Frey
Продолжительность: 3 дня
Пробег: 50 км.
Посмотреть маршрут Добавить в избранное
  Печатать
 
рейтинг: 10
голосов: 2
1  
Отзывы

Україна — це не лише Карпати та принади великих міст, як Львів чи Київ. Наша країна багата маленькими містечками, кожен з яких має свій неповторний шарм. Сьогодні, я б хотіла розповісти вам про затишний Сaтанів (наголос на першому складі) на Хмельниччині.

Сатанів — це селище міського типу Городоцького району, одне з найстаріших на Поділлі. Перші письмові згадки про нього відносяться до 1404 року! Уявіть собі, у Північній Америці тільки-но почала зароджуватись цивілізація інків, до візиту Колумба ще майже 90 років! Між Англією та Францією триває кривава столітня війна, добігає кінця епоха Тамерлана, а в цей час вже існувало ошатне зелене містечко з такою красномовною назвою.

До речі, про назву

Версій існує дуже багато. Приведу найбільш розповсюджені.

1. Від слова «сат» молдавською мовою, що означає «велике село». У IX ст. Поділля було поневолено предками сучасних молдаван. Вони назвали своє поселення«Сату Ноу» — «Нове Село». Це найбільш логічна гіпотеза.

2. В 105 році н. е. римський легат Тонілій, підданий імператора Траяна, вів військо землями на північ Дністра.На березі річки вони мусили вирішити, чи то стати тут табором і відпочити, чи продовжити рух. «Sat an non?» («Зупинимось, чи ні?») — спитав своїх легіонері Тонілій. «Sat!» — хором відповіли втомлені воїни.  Одразу варто зазначити, що полководець Тонілій більше ніде, крім розповіді про походження назви Сатанова, не фігурує, тож версія є просто красивою легендою.

3. Місце, де живе шайтан. Можливо, селище отримало свою назву від турецьких яничар. Адже їм все не вдавалось завоювати укріплення з високими скелястими берегами, оточене густими лісами, непрохідними болотами й нетрями. Загарбники вважали, що місцевим допомагають злі духи.

4. Все через воду. У Сатанові багато мінеральних джерел, вода з яких часто має запах сірки. Останню традиційно пов’язують пеклом, от звідси і походить «сатанинська» назва. За іншою версією цілющі властивості води міста були відомі здавна, її навіть називали «живою». А на санскриті, священній мові волхвів, жива вода звучить як Сат-нава.

5.  «Бісові люди». Християнство в Україні-Русі насаджувалось насильницьки, вогнем і мечем, через шалений опір населення. Навіть у середині XIII ст. в країні зберігались прадавні вірування. На Поділлі одним з таких острівців язичництва і був Сатанів, де поклонялись Стрибогу, Святовиту та іншим. Православна церква все, що було пов'язано зі старими богами, оголосила сатанинським, відтак містечко і здобуло свою назву.

Сучасний Сатанів

Фото http://ujew.com.ua/samye-unikal-nye-magen-davidy-ukrainy-mestechko-satanov

Сатанів сьогодні — це відомий бальнеологічний курорт, розташований на території Національного природного парку «Подільські Товтри». Селище може похвалитись мальовничими краєвидами, лісисто-горбатистим рельєфом, урізаним балками, каньйонами та ярами, багатим рослинним і тваринним світом.

Фото http://kolokray.com

Це ідеальне місце, щоб насолодитись співом птахів, адже такого різномаїття ще треба пошукати. Деякі екземпляри, до речі, підпускають до себе людей дуже близько та навіть дають до себе доторкнутись.

І, звісно ж, говорячи про Сатанів, не можна не згадати й про мінеральну воду. У Збручанському родовищі видобувають слабомінералізовану воду типу трускавецької «Нафтусі». Це абсолютно унікальній продукт, аналогів якому за межами України просто немає. За процентним вмістом органічних речовин збручанська «Нафтуся» набагато випереджає мінеральні води Баден-Бадена, Бад-Кіссінґена та інших європейських курортів.

Тому не дивно, що Сатанів є державним курортом. Тут найкраща санаторна база в Україні: мінеральні води, грязі, глини, гідромасажі, різноманітні обгортання, ванни, озокеритолікування, ручні та апаратні масажі, потужні косметологічні та СПА-центри. Це чудове місце, щоб насолодитись красою природи, зняти напругу трудових буднів, покращити здоров'я та самопочуття, забезпечити тілу та шкірі найкращий догляд.

Але Сатанів — це не лише СПА. Є тут і багато чого цікавого й для поціновувачів історії, адже за кількістю пам’яток місто поступається хіба що Кам’янець-Подільскому.

Сатанівський Свято-Троїцький монастир

Історія монастиря доволі складна й трагічна. Він був жіночим і чоловічим, православним і греко-католицьким, декілька разів закривався і відкривався знову, руйнувався і відбудовувався. Коли засновано монастир ніхто відповісти не може. Перші письмові згадки датуються 1600 роком. Фундаторами монастиря вважають лаврських ченців, які втекли зі спаплюженого Батиєм Києва у ХІІІ ст. Але існує легенда, що у середині Х ст., ще до хрещення Володимиром Великим України-Русі, до Поділля приїхав чернець з Афону. Він був відлюдником, і йому припала до душі місцина з природними печерами та смачною, живильною водою. Тут він і провів решту свого життя у молитвах та аскезі. З Афоном пов’язують і появу грецьких горіхів в Сатанові. Їх майже 4 століття тому привезли афонські ченці. Вважається, що майже всі горіхи в цій частині Поділля — їх прямі нащадки.

1774 року на південній стіні церкви був встановлений сонячний годинник. На відміну від своїх братів в Ужгороді та Меджибожі циферблат тут не намалювали, а вирізьбили на кам'яній плиті. Годинник має овальну форму з цифрами 5 — 12 — 7 і V — XII — VII. В центрі його розміщено алегоричне зображення сонця у вигляді людського обличчя. Плиту до стіни церкви прикріплено під спеціально зробленим карнизом із ліпним дашком.

Підземні печери існують і досі. Навіть більше, незважаючи на те, що над ними зведена сучасна й діюча церква, багато хто з людей приходить молитися спершу саме у печери, бо це місце вважають святим, адже щонайменше 5 століть тут лунали молитви і церковні співи. В 1989 г. Свято-Троїцький монастир повернули православній громаді. У планах на майбутнє реставраційні роботи та відновлення служіння чорниць.

Сатанівська міська брама. Зведена у XV ст. Реконструйована у 1724 р.

Сатанів – одне з небагатьох в Україні, де майже повністю збереглися «ворота міста». Цим не може похвалитися навіть Київ. Брама є елементом загальної системи оборонних мурів міста. Напряму з'єднувалась із Сатанівським замком.

1679 року брама дуже постраждала під час турецького штурму. Тоді яничари Мехмета IV, розлючені шаленим опором мешканців, вирізали близько 4-х тисяч городян, не роблячи різниці на етнічну та релігійну приналежність. В пам'ять про всіх захисників Сатанова, які загинули на його стінах, біля брами 2011 року встановлено пам’ятний знак з написами українською, польською мовами та на івриті, адже у часи лихоліття представники усіх трьох громад Сатанова разом виходили на стіни міста, аби дати відсіч загарбникам. Не було різниці, де українець, де поляк, де єврей. Усі билися за свою рідну землю та місто. Такий спільний пам’ятний знак єдиний у світі.

На початку XVIІ ст., коли турки залишили Поділля, браму відновив Адам-Миколай з Гранова Сенявський, про що свідчить напис латиною на її фасаді:

«Адам Ніколай з Гранова Сенявський, власник Шклова й Міші, каштелян краківський, вищий проводир державного війська, для громадської безпеки цю твердиню відновив року Христового 1722, маючи намір стінами захищати батьківщину, яку стільки разів захищав грудьми. Так висока думка фундатора потурбувалася збудувать, щоб Османській Порті загородити дорогу до Польщі, а щоб користатися рівною силою проти варварів-нападників, лютому татарину протиставив Сатанів, проти чого навіть і врата пекельні не здолають, паче коли ця твердиня закрита перед ворогами. Одному тільки Богу, Королю і Батьківщині віддасть свої ключі. – Року Божого 1724».

Малюнок Наполеона Орди дозволяє нам побачити, як виглядала брама у ХІХ ст. У 1831 році сатанівці підтримали Листопадове (Польське) повстання проти Російської імперії, за що були жорстоко покарані. Зокрема, московити розібрали вали та мури міста, залишивши у насмішку лише браму.

Сатанівська фортеця (замок)

Зведений в XIV ст, на високому березі річки Збруч. Перша згадка про нього датується 1403 роком. Після декількох перебудов, в XVI столітті, замок набув сучасного вигляду.

Представляє собою неправильний п’ятикутник, у кожному куту якого було розташовано по вежі. Загальна площа фортеці становила 1,5 га. Наразі це мальовничі руїни. Збереглися лише 3 п’ятигранні кутові башти XVI століття та стародавня кругла башта. До руйнування замку доклали руку сили природи, місцеве населення, яке розбирало камінні брили на господарчі потреби, та цукрові магнати. Останні, побудували на території фортеці піч і використовували вапняк для відбілювання цукру.

Фото http://mapio.net/o/5910185/

Сатанів часто називають єврейською столицею Поділля. Як так склалося? Справа в тому, що юдеї не мали права жити в Кам’янці чи його передмістях. Заборони про це видавав Сигізмунд III у 1598 році, Ян-Казимир у 1654, Польский сейм у 1670. Тому й мусили вони селитись максимально близько до торгових центрів, але так, щоб не порушити закон. І Сатанів виявився ідеальним місцем. Аж до Другої Світової війни тут була одна з найбільших єврейських діаспор, саме тут містилося керівництво кагалу (правління юдейської громади), у місті залишилось багато пам’яток цього народу, як синагога та цвинтар, одні з найстаріших у Європі.

Фото http://mapio.net/pic/p-86144318/

Сатанівська синагога є, одночасно, і сакральною спорудою, і цитаделлю. Вона була елементом фортифікаційних споруд міста та використовувалась для оборони. Товщина стін синагоги сягає двох метрів, на даху розташовувались пушки, а тунелі використовувались як пороховий склад.

Синагога до реконструкції 2011-2015 ррСинагога після реконструкції 2011-2015 рр

Датою її зведення називають 1514 чи 1532 роки, але науковці ставлять її під сумнів. Проведений у 1992 році хімічний аналіз розчину та особливості кам’яної кладки вказують на те, що синагогу вірогідніше всього збудували на початку XVII ст.

Хоча за народними переказами Сатанівська синагога взагалі не будувалася. Мовляв, вона нерукотворна, й існувала ще від самого початку світу. На її місці раніше був високий пагорб. Якось почали там щось копати, і наткнулися на тверде, почали розкопувати, і віднайшли синагогу. Існує також варіант цієї легенди, що споруда божественною силою була перенесена в Сатанів з самого Єрусалиму. Ця оповідка не є оригінальною й 100% відповідає легенді про синагогу в Празі.

Цікавий факт

У Середні Віки євреям заборонялось будувати синагоги вище за християнські храми. Але юдеї на те й юдеї, щоб вміти знаходити вихід з будь-яких ситуацій. У випадку з Сатанівською синагогою вони зробили наступне: опустили підлогу всередині молитовного залу набагато нижче рівня землі, а купол приховали за напівкруглим склепінням, який відігравав роль бойового ярусу. Тобто, по факту, синагога не поступалась християнським храмам у висоті, але прискіпатись до цього було неможливо, адже верхній ярус являвся частиною оборонних споруд міста і на ньому розташовувалась гарматна батарея.

Синагога до реконструкції 2011-2015 рр

У Сатанові у разі війни кожна з громад (українська, польська, єврейська або вірменська) відповідала за свою дільницю оборони. Центром єврейської дільниці, та й усього південно-західного напрямку, була синагога, з даху якої обстрілювалися підступи до міста. Згідно з ухвалою магістрату, юдейська громада зобов'язувалася за свій рахунок утримувати на стінах оборонної синагоги гарматну батарею й припаси пороху й ядер до неї. У 1679 року синагога дуже постраждала під час штурму міста турецькими яничарами, і в 1754 року було проведено її генеральну реконструкцію, про що сповіщав напис над дверима.

У цей же час був зроблений новий «арон-кодеш» — шафа для зберігання священних книг. Його вирізьбили з каменю та розфарбували у жовтий, блакитний та червоний. Найсвятіше місце Божого дому зберіглося майже в первісній красі. Хіба що фарба трішки облізла. Реставратори не змогли підібрати замінник, який би достовірно відтворив оригінальні відтінки, тому й було вирішено залишити «арон-кодеш» непофарбованим.

Фрескам, на жаль, так не пощастило. Раніше стіни й склепіння молитовної зали прикрашали яскраві розписи: зображення птахів і звірів, Райського саду та Дерева Життя. У часи Другої Світової майже всю місцеву громаду знищили нацисти. Частину євреїв розстріляли, іншу замурували живцем у підвалах на ринковому майдані. Ті, хто вцілів, або померли, або виїхали, тож доглядати за синагогою не було кому. У 30-60-х роках ХХ ст. у ній облаштували зерносховище, в приміщенні різко впала температура, підвищилась вологість. І всі фрески було втрачено.

Взагалі, Сатанівська синагога аж до 2011 року стояла занедбаною й поволі руйнувалась. Її порятунок важко назвати якось інакше, аніж диво. До Сатанова приїхали ізраїльтяни, нащадки найперших рабинів, які колись жили тут. Вони знайшли могили своїх предків на цвинтарі, та вирішили врятувати їх спадок. Сатанівською синагогою почала займатись Хмельницька обласна іудейська релігійна община та приватні меценати. Разом вони зібрали кошти (точна цифра не називається, але місцеві говорять про 12-14 млн. грн.) і повністю відновили храм, а також впорядкували площу, де розташована синагога, та прилеглу до неї територію. Це при тому, що наразі в Сатанові не залишилося жодного єврея!

Всі меблі й оздоблення з натуральної деревини, їх виготовляли в Дніпрі за спеціальним замовленням. Підлога з натурального каменю: онікс, мармур, травертін.

Ось цей кухлик на фото — аутентичний, його знайшли під час розкопок. І йому декілька сотень років! Його використовували для омиття рук, входячи до храму.

Синагога відкрита для відвідувань, тож побувати там потрібно обов'язково, щоб побачити цю красу на власні очі.

Окрім перерахованого вище, у Сатанові є статуя скорботного Ісуса, католицький костьол, залишки цукрового заводу, водяний млин. І ще багато цікавого, як пошукати wink.

Мандруйте з  задоволенням!

Добавьте в Twitter Добавьте в Facebook Добавьте в Вконтакте Добавьте в Одноклассники Добавьте в Мой Мир Добавьте в Livejournal Добавьте в Google Buzz
рейтинг: 10
голосов: 2
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ
Карловы Вары (20 дней, 4500 км)
Испания, лето 2009 (23 дня, 7500 км)

ОТЗЫВЫ

 
 

Пользователь
Отзывов: 110
 
15 августа 2017 г. RE: Ответить
 
 Цитировать
СУПЕР ЗВІТ!) Бували одного разу в Сатанові, проте крім фортеці не побачили всього іншого, а його тут не мало як виявилося. На мою думку, саме такого формату й повинні бути звіти. Хотілось побачити в звіті сонячний годинник. А перераховані в завершенні пам"ятки , як виклик приїхати в Сатанів) +10


КАЛЕНДАРЬ СОБЫТИЙ
Все события