Область

Район

Населенный пункт  
 
СПИСОК
 
 
НА КАРТЕ
 
Добавить в маршрут
Очистить поля
МОЙ МАРШРУТ
Маршрут не задан.
(Вы можете добавить в маршрут любой населенный пункт или объект каталога нажав на линк "Добавить в маршрут")
 

ОТЧЕТ О ПОЕЗДКЕ

Невтішна вдова, Президент та химери
Невтішна вдова, Президент та химери
Київ
Добавлен: 18 апреля 2017 г.
Просмотров: 1574
Автор: Frey
Продолжительность: 1 день
Пробег: 1 км.
Посмотреть маршрут Добавить в избранное
  Печатать
 
рейтинг: 10
голосов: 2
3  
Отзывы

Дім з химерами - моя мрія. Потрапити всередину хотілось дуже давно, тому, дізнавшись про безкоштовні екскурсіі, я зареєструвалась миттєво. Посилання легко знайти в інтернеті, сама я скористалась послугами "Интересный Киев". Доведеться заповнити велику форму та внести всі паспортні дані. Підтвердження, що анкета отримана, надійшло миттєво. Далі - лише чекати.

Процедура запрошення

Перше запрошення отримала через місяць, але можливе і більш тривале очікування, все залежить від того, скільки людей наразі записано. Тоді мені не підійшли дати, тому лист я успішно проігнорувала. Якщо ви не відповідаєте на запрошення, то ваше місце в черзі зберігається, і вам повідомлять, коли буде наступна екскурсія. Мої справи не відпускали мене цілу зиму, сумарно мені надходило з десяток листів.

У квітні зорі таки склалися, тож приблизно за 2 тижні до вказаної дати я підтвердила готовність взяти участь в екскурсії, вказавши, з ким хочу піти, та бажаний день (субота чи неділя). На всіх ваших товаришів має бути заповнена і зареєстрована окрема анкета. Детальні відповіді на найбільш поширені запитання можна знайти тут.

Мені прислали ще 3 листи, що мої дані подані у списки до Адміністрації Президента. Фінальне підтвердження на суботу прийшло у п'ятницю, о 15:20. Тож всім не мешканцям Києва, яким ще доведеться купувати залізничні чи автобусні квитки, це не дуже зручно. Але повірте, те, що знаходиться за фасадами цих культових споруд однозначно варто побачити.

Екскурсія продовжується дві години: по 30 хвилин на Дім невтішної вдови та Адміністрацію Президента, та година на будинок з химерами. Групи до 15 чоловік, фотографувати можна лише на фотоапарат і то без спалаху, телефони та планшети здаються, а паспорт обов'язковий.

Дім невтішної вдови. Ну, точніше не невтішної, і зовсім не вдови

Будинок по вул. Лютеранська 23 носить ім'я свого власника - купця 2-ої гільдії Сергія Аршавського, чиї ініціали навіть можна побачити на фасаді. Саме на його замовлення і Е. Брадтман і збудовав маєток. Аршавський був одружений, причому досить вдало, мав багато дітей, і не має ніякого відношення до назви "Дім скорботної вдови". Таку назву будинку дали самі кияни за те, що на фасаді розташований барельєф жіночого обличчя під каштановим листом. І коли йде дощ, вода збігає, мов сльози. До речі, мотиви каштанів постійно повторюються в оздобленні всередині будинку.

Туди ми заходимо в бахілах. Приміщення сильно постраждало під час Громадянської війни на початку ХХ ст., тож з оригінального оздоблення залишилось небагато. Багато що було реконструйовано.

Будиночок зовсім невеличкий, в ньому може розташуватись всього до 7 чоловік з персоналом. Сучасні політики їздять з набагато більшим супроводом, тому здебільшого маєток пустує. Хоча його за камерність, особливий затишок і прямий вихід у подвір'я Адміністрації Президента дуже полюбляли Кондоліза Райз та Мадлен Олбрайт. До речі, уважний читач може звернути увагу на камін. Він діючий, і саме на його фоні було записане новорічне привітання Л. Кучми напередодні 2003. Те, де поруч з президентом онук і собака.

Адміністрація Президента

У квітні 2017 вул. Банкову перекривали 3 КПП, тож ексккурсія - чи не єдиний шанс підійти до адміністрації та будинку з химерами впритул.

Тут все, як годиться: звіряння даних у списках, металеві рамки, охорона, просвічення вмісту сумок... devil

На першому поверсі розташована виставка, присвячена видатним киянам. Казимир Малевич і Олександр Довженко, Соломія Крушельницька і Микола Амосов, Ярослав Мудрий і Іван Багряний, Лесь Курбас і подружжя Ханенків та багато видатних українських діячів, які в свій час жили та працювали в Києві, зображені в алегоричних формах плакатного мистецтва. Наведу лише деякі "розшифровки". Іван Мазепа - його портрет сплетений з елементів характерного архітектурного стилю. Якого? Ну звичайно ж, мазепинського бароко. Микола Гоголь - замість його обличчя ви побачите зображення черевичка, місяця, різдвяної зірки та інших символів з культових "Вечорів на хуторі" та інших творів. Розшифровувати такі загадки дуже цікаво.

Далі переходимо на другий поверх. Тут експозиція змінна. Ми натрапили на виставку, присвячену Казиміру Малевичу. Сучасні митці виконали трьохмірні інсталяції у стилістиці його картин. Є тут, звісно, і Чорний, Червоний та Білий Супрематичні квадрати. Але найцікавіше - годинник. Кожна його хвилина дорівнює 56 секундам. Рівно стільки прожив видатний художник. Повний круг циферблата складає 1879 хвилин (рік народження абстракціоніста) і символізує час до творення Нового Світу. Пройшовши повний цикл, настає Час Малевича. Це 56 секунд, коли повністю вимикається світло, виставка поринає в темряву, а кольорові елементи картин починають підсвічуватися. Просто неймовірна інсталяція!

\

І, нарешті, будинок з химерами

Поляк за походженням, Владислав Городецький, більшу частину свого життя жив і працював у Києві. На початку кар'єри йому закидали звинувачення у копіюванні і відтворенні. Ніби-то, сам він не може створити нічого оригінального, а лише користується чужими ідеями. Можливо, саме тому на пагорбах вул. Банкової, над крутими урочищем, де лише навіжений би почав будівництво, і з'явився абсолютно унікальне, неповторне і ні на що не схоже творіння, яке кияни охрестили будинок з химерами. Сам Городецький ніколи не коментував, чому вибрав саме такі мотиви для оздоблення будинку, тож точної відповіді ніхто не знає. Є лише припущення.

Химерами називали фантастичні, казкові створіння. А для мешканців Києва початку ХХ ст. бегемот, слон, крокодил і носоріг саме такими і видавались. Цікаво, що сам будинок Городецький звів досить швидко, а от набагато більше часу зайняло його оздоблення. У цьому архітектору допомагав італієць Еліо Саля, який виготовив скульптурні прикраси за ескізами Владислава. Його ім'я досі можна побачити на скульптурі біля входу "Двобій орла та левиці". Цікаво, що ззовні тварини живі, а ось всередині будинку - вже мертві. Це або стріляна дичина, або просто черепи чи голови, як мисливські трофеї. Сам Городецький палко полюбляв це заняття і був почесним членом Імператорської спілки. Навіть їздив на африканське сафарі, хоча і за багато років після створення будинку, що в той час дозволити могли собі лише одиниці. Щоправда, через це сафарі, так і не зміг повернути кредит за свій дім, і мусив його закласти, а згодом і зовсім втратив.

На першому поверсі мешкав сам архітектор з родиною, а інші кімнати здавались, бо будинок з самого початку задумувався як прибутковий, тобто такий, що приноситиме дохід своєму власнику. Через парадний вхід гості відразу потрапляли до синьої кімнати, на стінах якої були зображення потонулих кораблів, водорослів та морських мешканців, а стелю обіймав величезний восьминіг, який тримав люстру з мушлями. До речі, він зберігся, майже бездоганно, реставратори лише вичистили його від бруду та покрили сучасним лаком. Всі фарби, навіть з перламутром, - оригиінальні, ще з 1903 року.

Зараз це місце для нарад, прийому іноземних послів, вручення вірчих грамот, брифінгів. Найсвітлішу кімнату, оздоблену рожево-зеленим орнаментом, сучасні дотепники називають "Київським тортом".

Будинок дійсно знаходиться за адресою вул. Банкова 10, але десятка на вході - це вже недогляд реставраторів. Раніше там була літера Н - перша літера прізвища Городецького у латинському написанні, монограма власника. Але її пошкодили, а при відновленні чомусь, чи то не розгледіли, что то навмисне, змінили на 10. Так досі і висить.

Скульптури у своїй більшості в будинку оригінальні, зберіглися. До речі, всі зображення тварин пустотілі, щоб зменшити вагу. А ось росписам так не пощастило. Переважна більшість - сучасні, створені за відомостями того часу, бо зберіглось лише декілька фотографій будинку, зроблених самим Владиславом. Справа у тому, що за часів Громадянської війни, вікна у будинку були побиті, кімнатами гуляв вітер, температура дуже впала. Потім радянська влада вирішила переобладнати будинок під лікарню для особливо статусних та заможних, тож пофарбували стіни у білий колір, та ще у декілька шарів, а на додачу вмонтувала в них важке медичне обладнання. Будинком пішли тріщини до 24 см, була реальна загроза розколу його надвоє. Тож перші поверхи засипали, і полишили на кілька років. На щастя, у 2004 знайшли кошти на реставрацію, тож будинок був врятований.

Версія, що Городецький побудував дім для своєї коханки, не витримує жодної критики, адже з самого початку він жив там з дружиною та дітьми. У Владислава було двоє дітей: донька та син, який помер ще у зовсім юному віці, бо був дитиною хворобливою та слабкою. Донька жила у буинку до 1930-х років, згодом виїхала в Америку, її слід втрачено в Нью-Джерсі. Скоріш за все, вона знову вийша заміж та змінили прізвище. І вже точно трагічно не тонула, щоб батько на її честь звів такий химерний дім.

Я тут дуже багато описала, але це все ніщо. Будинок треба бачити на власні очі. Він просто неймовірний. Тож не пожалійте на нього годину свого часу, адже дім унікальний. Іншого такого ви не знайдете у цілому світі.

Добавьте в Twitter Добавьте в Facebook Добавьте в Вконтакте Добавьте в Одноклассники Добавьте в Мой Мир Добавьте в Livejournal Добавьте в Google Buzz
рейтинг: 10
голосов: 2
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ

ОТЗЫВЫ

 
 

Гость
 
17 июня 2017 г. RE: Ответить
 
 Цитировать
Вырос на бывшей улице Карла Либкнехта (ныне Шелковичная), по детству сто тысяч раз облазил вдоль и поперек Дом с химерами. Место и вправду фантастическое, очень неприятно, что администрация президента считает это своей вотчиной. По детству, гуляли там часами, бабушка рассказывала истории почти про каждый камушек на здании. Там и слоны, и крокодильчики из цемента, это же первый опыт использования этого строительного материала в таком качестве.  А сейчас своим детям показать не могу, там же Президент. Понимаю, что война, но это наследие всей страны, а не личное имущество президента. Так что, если есть возможность наслаждайтесь зрелищем! Оно того  стоит!
 

Пользователь
Отзывов: 311
 
19 апреля 2017 г. RE: Ответить
 
 Цитировать
Красиво все описано. С удовольствием бы посетила Дом с химерами. Но, действительно, как туда попасть некиевлянину при условии, что  ходит один поезд, на который билетов нет за 2 недели?Только если большая мечта движет.
 

Пользователь
Отзывов: 348
 
18 апреля 2017 г. RE: Ответить
 
 Цитировать
почитал условия попадания и понял, что проще получить шенген на 2 года. НЕкиевлянину попасть практически невозможно, как записано в правилах: "За день до экскурсии, мы отправляем окончательное подтверждение. ТРЕТЕЕ!!! Без получения этого письма никуда идти не надо!" Т.е. я от радости шо мне разрешили приблизиться к самому..., должен все бросить и срочно ехать в Киев. СВОЛОЧИ!!!!